اخبار

اخبار
شورای کمون مونکه دال

شورای کمون مونکه‌دال پیشنهاد ممنوعیت گدایی را رد کرد

از مدت‌ها پیش موضوع ممنوعیت گدایی در کمون‌های سوئد مطرح بوده و در کمون مونکه دال در غرب سوئد نیز پیشهادی مبنی بر ممنوعیت گدایی از سوی حزب مودرات مطرح شده و در هیئت رئیسه‌ی کمون نیز با پشتیبانی نماینده حزب دموکرات‌های سوئد به تصویب رسیده بود.

اما شورای کمون مونکه دال روز گذشته این پیشنهاد را رد کرد .

علت تصویب پیشنهاد در هیئت رئیسه‌ کمون این بود که حزب لیبرال از دادن رای خودداری کرده بود و از این رو پیشنهاد حزب مودرات اکثریت اعضای هیئت رئیسه را به دست آورده بود.

اما این مسئله از مسائلی است که تصمیم نهایی در باره‌ی آنها را شورای کمون اتخاذ می‌کند. در شورای کمون حزب لیبرال از تصمیم قبلی خود دوری گزید و در نتیجه اکثریتی علیه این پیشنهاد به دست آمد.

کارین بلومستراند، نماینده حزب لیبرال، دلیل رای منفی به پیشنهاد ممنوعیت گدایی را چنین بیان می کند که ممنوعیت راه حلی برای این مشکل اجتماعی نیست.

موضوع گدایی اما هنوز هم در مونکه دال مطرح است چرا که حزب دموکرات های سوئد و همچنین حزب دموکرات مسیحی در این کمون هرکدام پیشنهادهای جدیدی را برای محدود کردن امکان گدایی در دست تهیه دارند.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
اظهارنامه مالیاتی

نیمه‌شب دوم ماه مه، آخرین مهلت ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی

نیمه‌شب دوم ماه مه، دو روز دیگر آخرین مهلت ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی به پایام می رسد. تمام کسانی که از اداره‌ی مالیات، اظهارنامه دریافت کرده‌اند، چه درداخل سوئد و چه در کشوری دیگر، باید حداکثر تا پایان روز دوم ماه مه، آن را امضاء کرده و به صورت الکترونیکی یا تحویل در صندوق‌های نصب‌شده در برابر برخی ادارات مالیات، به این اداره تحویل دهند. درغیراین صورت، جریمه‌ی مالی خواهندشد.

برگه‌ یا اظهارنامه‌ی مالیاتی، هر سال در ماه مارس از طرف اداره مالیات برای تمام کسانی که کار کرده و درآمدی داشته‌اند، به صورت دیجیتالی یا از طریق پست، فرستاده می‌شود.

در اظهارنامه‌های مالیاتی که برای هر کس فرستاده می‌شود، مشخص شده است چه مبلغی به آنها بازپرداخت خواهدشد و یا آنها باید به اداره مالیات بپردازند.

کسانی که اظهارنامه‌های مالیاتی خود را بدون کم‌ترین تغییری، پیش از دوم آوریل تایید و به صورت دیجیتالی ارسال کرده‌اند، مبلغ تعیین شده را درفاصله‌ی نهم تا دوازدهم آوریل دریافت کرده‌اند.

کسانی که اظهارنامه‌های خود را تا پیش از دوم ماه مه تحویل می‌دهند، بازپرداخت تعیین شده را از چهارم تا هفتم ماه ژوئن دریافت خواهندکرد.

کسانی نیز که بدهی مالیاتی دارند، در ماه اوت، اداره مالیات مبلغ قطعی را به آنها اعلام خواهدکرد و آنها تا ماه نوامبر فرصت خواهندداشت آن مبلغ را بپردازند.

کودکان و نوجوانان تا زیر ۱۸ سال نیز درصورتی که درسال ۲۰۱۸ بیش از ۱۹۲۴۷ کرون درآمد داشته‌‌اند، باید به اداره مالیات گزارش کنند.

درصورت نارضایتی از تصمیم نهایی اداره مالیات، می‌توان درخواست بازنگری کرد. همچنین می‌توان از تصمیم اداره مالیات به دادگاه اداری نیز شکایت کرد.

براساس گزارش اداره مالیات، برای بیش از ۸ میلیون نفر اظهارنامه‌ی مالیاتی ارسال شده است که برای ۵ میلیون نفر با پست و سه میلیون نفر نیز با پست الکترونیکی بوده است.

تلاش اداره مالیات، تشویق مردم به استفاده از پست و خدمات الکترونیکی برای دریافت و ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی ست. سال گذشته بیش از ۶ میلیون نفر برای ارسال اظهارنامه‌ها از خدمات الکترونیکی اداره مالیات استفاده کردند که ۳۲۵ هزار نفر بیش از سال پیش از آن بود.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
بیمه بیکاری در سوئد

بیمه بیکاری در سوئد

تقریبا همه افراد در سوئد از این نوع بیمه استفاده میکنند تا درصورت بیکار شدن گریبان گیر اداره سوسیال نشوند .

اما کدام شرکت بهترین خدمات را در این خصوص ارائه میدهند ؟ در این نوع بیمه سه چیز مهم است

۱-حق بیمه ماهانه

۲-مدت زمانی که به شما بیمه بیکاری تعلق میگیرد

۳-ساپورت کردن شما برای بازگشت به کار

۴-کمک هزینه بیمه بیکاری

شرکت های زیادی این خدمات را ارائه میدهند اما بهترین شرکت به لحاظ حداقل مبلغ دریافتی و  حداکثر پرداخت کمک هزینه بیکاری شرکت بیمۀ accept است که در دو کشور سوئد و دانمارک فعالیت میکند .

۱-اگر عضو این شرکت بیمه باشید اگر بیکار شدید بعد از مالیات به شما ۱۴۸۰۰ کرون ماهیانه پرداخت میکنند.

۲-اگر درامد شما ۲۵ هزار کرون به بالا بود ۸۰ درصد حقوقتان را پرداخت میکنند.

۳-همه بیمه ها بین ۴ تا ۵ ماه بیمه بیکاری به شما پرداخت میکنند اما این شرکت ۱۳ ماه .

۴-با توجه به تخصصتان برای شما کار پیدا میکنند.

۵-اگر با صاحب کار به مشکل برخوردید برای شما وکیل رایگان میگیرند و…

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
بیمه

بیمه در سوئد

بیمه در سوئد مسئله ایست که حائز اهمیت است. اما کدام شرکت بیمه را باید انتخاب کنیم که خدمات بهتر و قیمت مناسب تری داشته باشد ؟ modernaforsakringar بهترین شرکتی است که برای بیمه هایی چون سگ- گربه- قایق- بیمه و بیمه های مسافراتی کاربرد دارد و در عین ارزان بودن خدمات خوبی نیز دارد. بیمه اتوموبیل و بیمه منازل وشرکت ها معقوله ای جداگانه دارند.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

 

برق در سوئد

برق در سوئد

برای مصرف کنندگان برق بسیار پیچیده است که روش محاسبه قبض برق را حساب کنند و از این رو به آن توجه خاصی ندارند و دلیل عدم اطلاعات کافی آن را فقط پرداخت می‌کنند اما نمی‌دانند یک سری هزینه ها را ماهیانه اضافی پرداخت می‌کنند اگر از روش محاسبه سر رشته ای ندارید به سایت Elskling  مراجعه کنید. در ۹۹ درصد مواقع بعد از رفتن به این سایت هزینه های شما کاهش پیدا خواهد کرد. شاید در سال حداقل چیزی حدود هزار تا هزار و دویست کرون به نفع شما باشد. طریق استفاده از سایت اصلا کاری ندارد. ابتدا کد پستی شهر و سپس اطلاعات قبض برق را وارد کنید.

۱۰اردیبهشت ۱۳۹۸
وام سوئد

چگونه در سوئد وام بگیریم ؟

هر کسی ممکن است روزی احتیاج به پول پیدا کند. در سوئد همانند ایران گرفتن وام اصلا سخت نیست و هم بهره های سنگینی نمی پردازید و در عرض چند دقیقه میتوانید وام بگیرید .

مثلا شما به ۵ هزار کرون احتیاج پیدا میکنید سریعا میتوانید از nextfinance   درخواست پول کنید .

درون فرم درخواستتان می نویسید ۵ هزار کرون احتیاج دارم و در عرض ۱۵ سال قصد باز پرداخت آن را دارم در آن زمان شما مشمول پرداخت ماهانه تنها ۵۹ کرون می شوید که این خیلی عالیه .

شما میتوانید بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰۰ هزار کرون وام سریع از طریق این سازمان در لینک زیر دریافت کنید.

پس اگر پول لازم دارید هم اکنون میتوانید از این طریق با بهره بسیار کم و اقساط بلند مدت وام دریافت کنید. برای در خواست اینجا کلیک کنید

همچنین شما اگر قبلا از جایی وامی دریافت کرده اید میتوانید از این طریق وام گرفته و وام قبلی را تصفیه کنید تا مشمول بهره کمتری شوید.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
پناهندگی

کشورهای اروپایی به بیش از ۱۰ هزار ایرانی در سال ۲۰۱۸ پناهندگی داده‌اند

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ به ۳۳۳ هزار و ۴۰۰ نفر پناهندگی اعطا کرده‌اند.

این عدد ۴۰ درصد کمتر از سال قبل از آن بوده است. حدود ۵۳۳ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا پناهندگی دریافت کرده بودند.

طبق آمار اعلامی اتحادیه اروپا، پناهندگان سوری بیشترین سهم از این عدد را در سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده‌اند.

بعد از ۹۶ هزار و ۱۰۰ نفر از شهروندان سوری که در جایگاه نخست پناهندگان اتحادیه اروپا قرار دارند، شهروندان افغانستان با ۴۳ هزار و ۵۰۰ مورد پناهندگی و شهروندان عراق با ۲۴ هزار و ۶۰۰ مورد دومین و سومین کشورهایی هستند که از اعضای اتحادیه اروپا پناهندگی دریافت کرده‌اند.

ایرانی‌ها هشتیمن ملیتی هستند که در سال ۲۰۱۸ بیشترین تعداد پناهندگی را از کشورهای عضو اتحادیه اروپا دریافت کردند. ۳ درصد از کل ۳۳۳ هزار و ۴۰۰ نفر یعنی بیش از ۱۰ هزار نفر ایرانی‌ها بوده‌اند.

کشورهای سوریه، عراق، افغانستان، اریتره، نیجریه، سومالی و پاکستان جایگاه‌های اول تا هفتم را به خود اختصاص داده‌اند.

در سال ۲۰۱۸ آلمان بیش از همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، پناهندگی اعطا کرده است. در سال گذشته میلادی درخواست پناهندگی ۱۳۹ هزار و ۶۰۰ نفر در آلمان مورد پذیرش قرار گرفته است.

ایتالیا با ۴۷ هزار و ۹۰۰ مورد و فرانسه با ۴۱ هزار و ۴۰۰ مورد دومین و سومین کشورهایی هستند که در سال ۲۰۱۸ به متقاضیان، پناهندگی اعطا کرده‌اند.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
پزشکان

خدمات پزشکی در سوئد

در سوئد سبک بیمارستان های سوئد همانند ایران نیست و بسیاری با این موضوع مشکل دارند . این مشکلات از نفهمیدن زبان سوئدی شروع میشود تا بسته بودن بیمارستان های نزدیک شما .متاسفانه سیستم اداره کردن بخش درمانی به این صورت است و تنها دو راه حل بیشتر ندارید.

۱-با آن کنار بیایید

۲-نرم افزار دکتر را نصب کنید .

نرم افزار دکتر نرم افزاریست که تمامی طول روز میتوانید از ان استفاده کنید و توسط متخصصین به صورت صوتی و تصویری ویزیت شوید حتی اگر دانش سوئدی زیادی ندارید.

نصب این نرم افزار لازم است چرا که حادثه خبر نمیکنید.

فکر کنید نیمه شب دچار مشکل شدید و زمان حائز اهمیمت میشود تا جان خود یا نزدیکانتان را نجات دهید .

از فواید دیگر این نرم افزار این است که شما نباید برای مریضی های کوچک منتظر نوبت دکتر بنشینید و زمانی که در خانه هستید با این نرم افزار ویزیت میشوید .

امروزه تمام شهروندان سوئد این نرم افزار را روی گوشی خود دارند .

مراحل نصب نرم افزار دکتر:

اگر گوشی شما آیفون است اینجا کلیک کنید.

اگر گوشی شما اندروید است اینجا کلیک کنید.

بلافاصله بعد از نصب با بانک ایدی خود وارد شوید و نرم افزار اکنون اماده است تا در صورت بروز مشکل از آن استفاده کنید.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
نمایشگاه سوئد تهران

نمایشگاه کوچک برای دانشجویان در سفارت سوئد در تهران

برگزاری نمایشگاه کوچک برای دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری در سوئد را داشتند امروز در حیاط سفارت سوئد در تهران برگزار شد .

در این نمایشگاه نمایندگانی از دانشگاه های مختلف حضور داشتند و به متقاضیان اطلاعات لازم جهت انتخاب دانشگاه و طریقه اخذ ویزا سوئد را ارائه میدادند .

دو ماه پیش این رویداد توسط اخبار سوئد اطلاع رسانی شد که بسیار میتوانست به دانشجویان متقاضی تحصیل در سوئد کمک کند .

۷ فروردین ۱۳۹۸
دین

دولت: اداره مهاجرت شیوه بررسی پرونده‌های تغییر دین را توضیح دهد

اکنون دولت از اداره مهاجرت خواسته که از شیوه کار خود با پرونده‌هایی که برمبنای تغییر دین و دیگر مسائل عقیدتی درخواست پناهجویی می‌دهند، به دولت توضیحات بدهد. این گزارش تا آخر امسال آماده خواهد شد.

نارضایتی پناهجویان و کلیساها از تصمیم اداره مهاجرت در زمینه پرونده‌های تغییر دین در این آواخر افزایش یافته‌است.

دو سوم افرادی که بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ به اداره مهاجرت درخواست فرستادند و دلیل اصلی پناهجویی آن‌‌ها روی آوردن به مسیحیت بود، جواب منفی دریافت کردند.

این کلیساها شیوه کار اداره مهاجرت با این‌گونه پرونده‌ها را از نگاه حقوقی ناامن عنوان می‌کند.

اداره مهاجرت اما این ادعا را رد می‌کند و رئیس حقوقی این اداره در سایت اداره مهاجرت بیان می‌دارد که این پرونده‌ها خیلی پیچیده است و هر یک این پرونده‌ها به‌صورت انفرادی بررسی می‌شود.

۷ فروردین ۱۳۹۸
دوچرخه غیر اصلی

تولید دوچرخه برقی با باتری کوله پشتی در سوئد

یکی از مشکلات استفاده از دوچرخه‌های برقی، باتری‌های حجیم و سنگین آنهاست.

اما تولید دوچرخه برقی که باتری آن در کوله‌ای در داخل سبد جای می‌گیرد، این مشکل را برطرف می‌کند.

این دوچرخه با هر بار شارژ به ترتیب قادر به طی کردن ۴۵ و ۴۰ کیلومتر مسافت هستند.

این دوچرخه که توسط یک شرکت سوئدی ساخته شده، Elbi Cycles نام دارد و باتری آن را می‌توان به راحتی از دوچرخه جدا کرد. همین امر شارژ باتری یادشده را نیز ساده می‌کند.

باتری مذکور بعد از شارژ شدن داخل کوله‌ای در سبد دوچرخه جای می‌گیرد تا امنیت آن نیز تأمین شود. Elbi Cyclesدر دو مدل تولید شده است. مدل اول دارای باتری ۲۵۰ واتی است و در کشورهای اروپایی عرضه می‌شود.

مدل دوم دارای باتری ۵۰۰ واتیاست و در آمریکا به بازار می‌آید. در این دوچرخه از حسگرهایی برای کنترل شرایط و وضعیت آن به صورت لحظه به لحظه نیز استفاده شده است.

۷ فروردین ۱۳۹۸
قمار

دولت سوئد خواستار ممنوعیت و محدودیت آگهی‌های قماربازی اینترنتی است

دیروز وزیر امور مدنی سوئد، اردلان شکرآبی وزیر ایرانی تبار، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام داشت که دولت سوئد در صدد قانونگذاری برای محدود کردن هر چه بیشتر آگهی های تبلیغاتی قمار اینترنتی است.

اردلان شکرآبی به شرکت‌های ترتیب دهنده‌ی قمارهای اینترنتی تا پایان ماه مارس فرصت داده بود که خودشان برای محدود کردن تبلیغات قمار که در حال حاضر ابعاد و اشکال غیر قابل قبولی دارد، بکوشند و پیشنهادهایی را برای این منظور ارائه دهند.

اما به گفته اردلان شکرآبی، پیشنهادهای ارائه شده کافی نیست و بنابراین اقدام بعدی دولت قانونگذاری برای محدودکردن و در مواردی ممنوع کردن کامل تبلیغات قمار بازی اینترنتی است.

دولت سوئد امروز در مورد تشکیل یک گروه تحقیق برای آماده کردن قانون ضد تبلیغات قماربازی تصمیم خواهد گرفت.

۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
انتظار

پناهجو ایرانی که در انتظار در گذشت

زن جوان متقاصی پناهندگی به دلیل غیر انسانی برخورد کردن اداره مهاجرت سوئد و در انتظار برای دریافت خدمات درمانی لازم جان خود را از دست داد

سعیده نظری در جدال با یک بیماری هولناک، تنها آرزوی این زن جوان این بود که بتواند با پیوند عمل ریه سال‌های بیشتری را زنده بماند.

او می توانست امروز زنده باشد اگر ما می توانستیم بر تمام موانع غلبه یابیم. بزرگترین مانع اداره مهاجرت سوئد بود که با اینکه می دانست این زن جوان بشدت بیمار است، به در خواست پناهندگی وی جواب منفی دادند و او به دلیل این جواب از دریافت یک ریه و عمل پیوند محروم شد. اداره مهاجرت می دانست که با حال وخیم سعیده، قادر به اخراج وی نیستند ولی با غیر انسانی برخورد کردن، نظاره گر مرگ وی شدند.

بعد از اینکه کیس سعیده به روزنامه ها کشیده شد و در مقابل اداره مهاجرت سوئد در مالمو برای نجات سعیده تظاهراتی برپاشد، آنوقت به او اجازه اقامت دادند.

نوش دارو بعد از مرگ سهراب

چند روز پیش که او جواب مثبت را دریافت کرد، سعیده بر تخت بیمارستان در لوند با مرگ دست و پنجه نرم می کند. تا اینکه بعد از ظهر روز ۲۳ آوریل او در بیمارستان درگذشت.

مرگ سعیده به نظر یک فاجعه انسانی است چرا که می شد از بروز آن جلوگیری کرد اگر انسانیت بر همه امور حکم می راند.

نتوانستیم جان او را نجات دهیم ولی تلاش ما برای پی افکندن جامعه ای که جان و ارزش انسان‌ها در صدر اولویت آن قرار دارد باید همچنان ادامه پیدا کند تا کسان دیگری مثل سعیده عزیز ما جان نبازند.

۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
آتش سوزی

تلاش برای جلوگیری از آتش سوزی در سوئد ادامه دارد

سازمان آتش نشانی سوئد به تلاش خود از جمله برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی در مناطق گوناگون در جنوب سوئد ادامه می دهد.

یکی از این آتش سوزی‌ها، آتش سوزی در  منطقه‌ی هسله هولم در جنوب سوئد است. نیروهای آتش نشانی هنوز موفق به خاموش کردن این آتش سوزی در منطقه جنگلی هسله هولم نشده اند.

آتش سوزی در کمون هسله هولم ظهر گذشته آغاز شد و بعد از ظهر روز گذشته سازمان آتش نشانی با اب پاشی بوسیله‌ی هلیکوپتر سعی در جلوگیری از گسترش آن داشته و اکنون برای خاموش کردن کامل آن می‌کوشد.

یوئل یوهانسون، سرپرست گروه آتش نشانان در منطقه هسله هولم که گروه او در تمام طول شب مشغول آتش نشانی در این منطقه بوده‌اند می گوید که در مجموع از ۶ هلیکوپتر آب پاش برای خاموش کردن آتش که در منطقه‌ی نسبتا وسیعی جریان دارد استفاده می‌شود.

یوئل یوهانسون در مورد خطر گسترش آتش سوزی می گوید که با توجه به گرما و خشک بودن زمین و همچنین با توجه به باد نسبتا شدید در این منطقه خطر گسترش آتش سوزی هنوز هم قابل توجه است.

فزون بر آتش سوزی در هسله هولم، آتش سوزی در چندین منطقه در سوئد در جریان است.

شب گذشته شمار زیادی از ماموران آتش نشانی سوئد در این مناطق به نشاندن آتش مشغول بوده‌اند.

از جمله حدود ۲۰ تن از ماموران آتش نشانی در  پیرامون ییسلاوِد در استان یونشوپینگ به جلوگیری از گسترش آتش سوزی جنگلی و خاموش کردن آن پرداخته‌اند.

۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
مذهب

تقویت نقش مذهب

بر اساس گزارش ها اعتقاد به تقویت نقش مذهب در کشورهای فرانسه، سوئد و هلند روندی معکوس نسبت به ایالات متحده آمریکا را نشان می دهد.

نتیجه تحقیقات مرکز پیو بیانگر آن است که در فرانسه، سوئد و هلند به ترتیب ۴۷، ۵۱ و ۴۵ درصد از افراد با تقویت نقش مذهب در جامعه مخالفت کرده اند.

۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
روز زمین

روز زمین

در سوئد انجمنی هست به نام «دستِ‌کم روزی یک آشغال از روی زمین بردار».

دبیر افتخاری انجمن، پادشاه سوئد است. روزی در تلویزیون با یکی از مسئولان انجمن گفت‌وگو داشت. خبرنگار پرسید:

شما فکر می‌کنید اگر روزی یک آشغال از روی زمین بردارید، سوئد تبدیل به بهشت می‌شود؟

پادشاه گفت: نه. ما، اعضای انجمن، انسانهای متوهمی نیستیم. اما به این اعتقاد راسخ داریم که اگر کسی روزی یک آشغال از روی زمین بردارد، خودش هرگز آشغال روی زمین نمی‌‌اندازد. ما آموزش می‌دهیم آن‌ هم نه در تئوری که با عمل…

۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
حمایت مردم سوئد

حمایت مردم سوئد نسبت به مهاجرت کاری افزایش یافته است

نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که حمایت مردم سوئد نسبت به مهاجرت کاری افرادی که خارج از اتحادیه اروپا وارد سوئد می‌شوند افزایش یافته است.

یک نظرسنجی جدید دانشگاه یوتبوری نشان می‌دهد که شمار بیشتر مردم از روند روبه رشد نیروی‌کار خارجی و مهاجرت اقتصادی در مقایسه با سال ۲۰۰۰ حمایت می‌کنند.

ایلینا لیندگرین کارشناس علوم سیاسی باور دارد که بخش از این تحول به تغییر مباحث سیاسی بستگی دارد.

مباحثی که در آن از کم‌بود نیروی‌کار سخن گفته می‌شود و نیاز به استخدام افراد بیشتر در زمینه خدمات اجتماعی همچنان از مسائل مورد بحث است.

نظرسنجی نشان می‌دهد که افراد زیر سن ۳۰ سال و آنهای که تحصیل یافته هستند، بیشتر طرفدار افزایش مهاجرت کاری هستند. این در حالی است که افرد سالمند نسبت به افزایش نیروی‌کار خارجی با دید منفی نگاه می‌کنند.

آمار نشان می‌دهد که مهاجران کاری بیشتر طی سال گذشته نسبت به ده سال اخیر به منظور کار وارد سوئد شده اند.

۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
عروسی

ولیعهد مالزی با ملکه زیبایی سوئد ازدواج کرد

«تنگکو محمد فایز پترا» ولیعهد ۴۵ ساله مالزی، با «لوئیس جوهانسون» تبعه ۲۳ ساله سوئدی، ازدواج کرد؛ این در حالی است که در نوامبر گذاشته، برادر ولیعهد، «سلطان محمد پنجم» پادشاه مالزی، با ملکه زیبایی مسکو ازدواج کرده بود.

ازدواج فایز پترا با یک تبعه سوئدی، جدیدترین مورد ازدواج شاهزادگان مالزیایی با زنان خارجی است. سلطان محمد در نوامبر گذشته با اوکسانا وئوودینا، ملکه زیبایی ۲۸ ساله روس، ازدواج کرد، اما پس از مدتی زندگی مشترک آن‌ها با مشکلاتی مواجه شد و سرانجام سلطان محمد از قدرت کناره‌گیری کرد.

ولیعهد و جوهانسون جمعه گذشته در یک مراسم مجلل در کاخ باستانی «ایستانا بالایی بسار» ازدواج کردند.

«داگ جوهلین دانفلت» سفیر سوئد و خانواده جوهانسون در این مراسم حضور داشتند. عروس و داماد در لندن با یکدیگر آشنا شده بودند. زمانی که ولیعهد در انگلیس مشغول تحصیل بود، با جوهانسون آشنا شد.

۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

نمایش برفک

«برفک» جواد عاطفه در سوئد

نمایش «برفک» به نویسندگی و کارگردانی جواد عاطفه، با بازی عاطفه پاکبازنیا در سوئد به روی صحنه خواهد رفت.

این نمایش هم در ادامه کارهای پیشین جواد عاطفه درباره‌ زن و مساله‌ زنان است.

«برفک» نمایش تصویری است از هزاران انسانی که در سراسر جهان به مهاجرت قانونی و غیرقانونی، برای رسیدن به شرایط و مکان زندگی بهتر فکر می‌کنند و از سویی دیگر قوانینی که در دنیا برای این مسأله وضع می‌شود.

زنی تنها، در آستانه چهل سالگی به دنبال اینکه در جایی که ساکن است برایش اتفاقی رخ نداده به فکر مهاجرت می‌افتد و به فکر جهانی بهتر و برتر است و درگیر مسئله و پدیده مهاجرت!

این نمایش با بازی عاطفه پاکبازنیا، طراحی صدا ی سهند بهادری، طراحی نور روزبه حسینی، و طراحی پوستر مهدی فاتحی در آپریل ۲۰۱۹ در شهرهای استکهلم و گوتنبرگ روی صحنه خواهد رفت.

کمپانی ATEPHO THEATRE COMPANY به دنبال اجرای «برفک» در شهرهای دیگر اروپایی، برنامه جدید اجراهای این نمایش را به‌زودی اعلام خواهد کرد.

۳۱ فروردین ۱۳۹۸
گدایی

گدایی در کاترینِ‌هُلم ممنوع شد

شورای شهر کاترنِ‌هُلم در استان سودِرمَنلَند، شب گذشته تصویب کرد گدایی در این کمون ممنوع شود.

اکثریت موافق این ممنوعیت از حزب سوسیال‌دموکرات و مودرات بودند که توانستند با پشتیبانی حزب دموکرات‌های سوئد و ۳۷ رای مثبت در برابر ۱۴ رای منفی، پیشنهاد خود را به تصویب برسانند.

یکی از مخالفان این پیشنهاد اینگر فردریکسوُن از حزب سنتر بود. او چنین روزی را غم‌افزا و در تضاد با انسان‌دوستی گرم مردم کاترین‌هلم دانست.

براساس این مصوبه، هر نوع جمع‌آوری پول بدون انجام کاری برای آن در مرکز شهر ممنوع خواهدبود.

اما اینگر فردریکسون با اشاره به این که این مصوبه تنها دو سه نفر و محل‌های محدود متعلق به کمون را در برمی‌گیرد، اقدامی غیرضروری دانست که تنها سردی مردم شهر را نشان می‌دهد.

۳۱ فروردین ۱۳۹۸
سه مامور پلیس

دادستانی سوئد علیه سه مامور پلیس که یک پسر مبتلا به سندروم داون را کشتند، اعلام جرم می‌کند

دادستانی سوئد علیه سه افسر پلیس این کشور که با شلیک گلوله یک پسر ۲۰ ساله مبتلا به سندورم داون و اوتیسم را در ماه اوت گذشته کشتند، رسما اعلام جرم می کند. به گزارش رویترز در روز جمعه ۲۳ فروردین، اریک تورل که سن عقلی یک کودک سه ساله را داشت، پس از آن که در شب برای بازی از خانه اش در استکهلم خارج شد، به ضرب گلوله های ماموران کشته شد.

پلیس در یک محله مسکونی ۲۵ گلوله به سمت او شلیک کرد. به نوشته رویترز، ماموران تصور کرده بودند که تفنگ اسباب‌بازی که او با خود حمل می کرد، یک اسلحه واقعی است.

تورل سه گلوله خورد. یکی از گلوله ها از پشت به او اصابت کرد.

یک مقام دادستانی گفت، آغاز تیراندازی در زمانی که اریک تورل به دستور ماموران پاسخ نداد قابل توجیه است، اما ماموران باید تیراندازی را زمانی که تورل از آنها دور می شد متوقف می کردند.

۲۹ فروردین ۱۳۹۸
پدربزرگ

داستان پدربزرگ سوئدی که ۷ نوه دختر داعشی‌اش را در سوریه یافت

ده‌ها تن از کودکان سوئدی تبار در اردوگاه‌های تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک در مناطق شرق سوریه به سر می‌برند. در این میان اما داستان ۷ کودک سوئدی که در اردوگاه «الهول» سوریه به سر می برند، افکار عمومی سوئد‌ی‌ها را به خود جلب کرده است.

این ۷ کودک فرزندان یکی از جنگجویان داعش به نام «مایکل اسکرومو» هستند که به داعش پیوست و در سوریه کشته شد.

داستان این کودکان در رسانه‌های سوئدی طی چند روز گذشته بازتاب گسترده‌ای داشت به خصوص پس از اینکه «پاتریسیو گالووز» پدر بزرگ آنها از وزارت خارجه سوئد خواست تا نوه‌هایش را به او بازگردانند.

به گزارش تلویزیون سوئدی «SVT» ، پاتریسیو گالووز، روز دوشنبه توانست ۷ نوه خود را در سوریه ملاقات کند.

این پدربزرگ سوئدی ۷ فرزند دختر داعشی‌اش سخت در تلاش است تا آنها را به کشورشان باز گرداند.

دختر گالووز و همسرش قبل از سفر به سوریه دارای ۴ فرزند بودند اما آنها طی مدتی که در سوریه بودند، دارای سه فرزند دیگر شدند که در سوریه به دنیا آمدند. این کودکان که یک دوقلو در میانشان است، بزرگترین آنها ۸ سال و کوچترین‎شان تنها یک سال سن دارد.

کودکان از سو تغذیه رنج می‎برد

به گزارش تلویزیون سوئد «پاتریسیو گالووز» وقتی برای پیدا کردن نوه‌هایش به سوریه سفر کرد، او نمی‌دانست که کجای سوریه هستند، زنده‌اند یا نه، اما پس از پیدا کردن آنها بسیار خوشحال شد .

او گفت:« همه کودکان زنده هستند … من بی نهایت خوشحالم».

گالووز افزود:« آنها غذای کافی ندارند و از سوء تغدیه رنج می‌برند آنها در حال حاضر بیمار هستند و باید از اردوگاه خارج شوند».

او اظهار داشت، پیش از دیدن نوه‌هایش از سوی نیروهای سوریه دمکراتیک بازجویی شد.

گالووز ادامه داد:«آرزو دارم که بار دیگر نوه‌هایم را ببینم».

او گفت:

«همه می‌دانند که داعش چیست و چه بود، اکنون برای نجات زندگی هفت نوه کودک بی گناه مبارزه می‌کنم، هر چه رخ داد بد بود، همه شر، اما این هیچ ارتباطی با کودکان من ندارد. »

پدربزرگ این ۷ کودک از مسئولان سوئدی خواست تا هر چه زودتر برای بازگردانده آنها اقدام کنند او همچنین از پزشکان اردوگاه خواست تا ترتیبی بدهند تا قبل از اینکه دیر شود، آنها را از اردوگاه خارج کنند.

موضع حکومت سوئد نسبت به مسئله ۷ کودک

دولت سوئد می‌گوید، هیئت‌های دیپلماتیک این کشور تاکنون نتوانسته‌اند به منطقه‌ای که این کودکان در آنجا هستند، برسند چرا که وضعیت امنیتی منطقه که اردوگاه در آن قرار گرفته خارج از حیطه مأموریت‌های دیپلماتیک کشورهاست، اما حکومت وعده داده است تا موضوع بازگرداندن آنها را پیگیری کند.

مارگوت والستروم ، وزیر خارجه سوئد نیز در نشست اتحادیه اروپا در بروکسل گفت:

« سوئد در حال بررسی پرونده جنگجویان مسلح سوئدی است که در سوریه زندانی‌اند او گفت، دولت تلاش می‌کند تا آنها را به سوئد بازگرداند و در دادگاه‌های این کشور محاکمشان کند».

وزیر خارجه سوئد تاکید کرد، تفاوت زیادی میان افرادی که در کنار داعش جنگیدند با کودکانی و زنانی که بی گناهند.

او گفت، ما در حال حاضر در حال بررسی چگونگی تعامل با این افراد هستیم و سپس سرنوشت و تکلیف آنها را روشن خواهیم کرد.

۲۹ فروردین ۱۳۹۸
ستاره سوئدی

ستاره سوئدی دنیای سینما درگذشت

بی‌بی اندرسون بازیگر فیلم‌های «پرسونا» و «مُهر هفتم» در استکهلم چشم از جهان فروبست. اندرسون را به خاطر بازی در فیلم‌های فیلمساز نامی سوئد اینگمار برگمان می‌شناسند. او در سال ۱۹۶۶ با بازی در فیلم «پرسونا» جایزه گلدباگن یا همان اسکار سینمای سوئد را دریافت کرد. اندرسون که بازی در فیلم‌های «مُهر هفتم» و «توت‌فرنگی‌های وحشی» را هم در کارنامه دارد، با بازی در «پرسونا» به شهرتی جهانی رسید و همین سبب شد که در سال‌های باقی‌مانده از دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در بیش از ۵۰ فیلم بازی کند.

از دیگر فیلم‌های او می‌توان به «سند کرملین» به کارگردانی جان هیوستون و «کویین‌تت» به کارگردانی رابرت آلتمن اشاره کرد.

۲۷ فروردین ۱۳۹۸
رحم رباتیک خبر

نخستین نوزاد حاصل از پیوند رحم رباتیک در سوئد متولد شد

یک زن سوئدی که در سال ۲۰۱۷ میلادی طی یک عمل جراحی رباتیک پیوند رحم دریافت کرده بود، صاحب یک فرزند پسر شد. این نخستین بار است که فردی پس از عمل جراحی پیوند رحم رباتیک باردار و صاحب فرزند می‌شود. طی یک جراحی رباتیک برای زنی سوئدی رحم پیوند زده شد. این زن اکنون نخستین مادری است که با یک رحم پیوندی رباتیک باردار شده است.

این زن پس از ۳۶ هفته بارداری طی عمل سزارین فرزند خود را به دنیا آورد. جراحی رباتیک پیوند رحم در سال ۲۰۱۷ انجام و زن در ماه ژانویه باردار شد.

پیوند رحم شامل عمل جراحی خارج کردن رحم از بدن یک زن و پیوند آن در بدن زنی است که نمی‌تواند به طور طبیعی باردار شود.

این زن که سن او نیز نامشخص است در اکتبر ۲۰۱۸ میلادی در بیمارستان دانشگاه Sahlgrenska در کشور سوئد پیوند رحم را دریافت کرد.

در این عملیات، دو جراح حاذق با استفاده از کنترلرهای مخصوص، هدایت دو بازوی رباتیک را بر عهده گرفتند و موفق شدند تمامی عملیات لازم را به کمک دوربین‌های روی این بازوها و تصویر سه بعدی پایین شکم انجام دهند.

در مرحله بعد نیز شکاف دیگری ایجاد شد تا رحم قبلی از بدن خارج شود و عضو جایگزین از همین محل وارد شکم شود.

به گفته پزشکان در این روش بیمار خون کمتری از دست می‌دهد و مدت زمان کمتری پس از جراحی در بیمارستان سپری می‌کند.

ده ماه پس از این عمل جراحی، یک جنین IVF داخل این رحم کار گذاشته شد و اکنون نوزاد به دنیا آمده است.

پزشکان اعلام کردند مادر و نوزاد در وضعیت مناسبی هستند. همچنین عمل جراحی سزارین نیز از قبل برنامه‌ریزی شده بود.

پروفسور «متس بران استورم» رهبر جراحی پیوند رحم می‌گوید: این نخستین گام به سوی توسعه جراحی‌های پیوند رحم به شکل ایمن است. همچنین برای نخستین بار نشان دادیم می‌توان از روش جراحی رباتیک در عمل‌های غیرتهاجمی نیز استفاده کرد.

جالب آنکه تا به حال ۵ زن دیگر عمل پیوند رحم را از طریق جراحی رباتیک در دانشگاه گوتنبرگ سوئد انجام دادند. اما هیچ کدام از آنها باردار نشدند.

۲۶ فروردین ۱۳۹۸
تغییرات اقلیمی

تغییرات اقلیمی و صرفه‌جویی‌های بیشتر در بودجه بهاره‌ی دولت

در بودجه‌ی بهاره‌ی دولت از میزان چهار و نیم میلیارد کرون، مبلغ ۷۵۰ میلیون کرون به تغییرات اقلیمی و آب و هوایی در سطح کشور اختصاص یافته است.

صبح امروز ماگدالنا اندرشوُن، وزیر دارایی، بودجه سال آینده دولت را اعلام کرد. وی در یک کنفرانس خبری تاکید کرد:

صف‌های انتظار برای درمان باید کوتاه شود، دانش‌آموزان باید در مدارس بیشتر بیاموزند، متولدین خارج از سوئد باید وارد بازار کار شوند، اهداف اقلیمی باید برآورده شوند و با خشونت های ناموسی نیز مقابله شود.

این نخستین بودجه‌ی دولت پس از توافق با دو حزب سنتر و لیبرال است.

۲۴ فروردین ۱۳۹۸
بازداشت کارمند سابق اداره مهاجرت

بازداشت کارمند سابق اداره مهاجرت

بازداشت کارمند سابق اداره مهاجرت که برای افغان‌ها ویزای غیرقانونی صادر می‌کرده است.

یک کارمند سابق وزارت خارجه و اداره مهاجرت روز گذشته پنج‌شنبه بازداشت شد او مظنون به کمک به صدور ویزا غیرقانونی به ۱۲۱ شهروند افغانستان است.

دادستان جرایم اقتصادی به تلویزیون سوئد می‌گوید:  فکر می‌کنم این موضوع به دلیل موقعیت کاری که این فرد داشته جدی است.

این شهروند افغانستان که سابق در اداره مهاجرت کار میکرد در هنگام ماموریت خود در یکی از سفارتخانه‌های سوئد در یک کشور آسیایی با شهروندان افغانستان در تماس میشود و که خواهان ورود به سوئد بودند.

او با کمک اسناد جعلی و ایجاد فرصت‌های اخذ ویزه کاری به صورت حرفه‌ایی دست به قاچاق انسان زده است.

 مرد مظنون حدود ۵۰ سال دارد و سال ۲۰۱۶ اداره مهاجرت پس از انجام بررسی‌ها این مرد را سال پس از آن اخراج کرد.

ارنی فوش، دادستان می‌گوید:

او در موقعیت مدیر اداره کار می‌کرد. این مرد تجربه زیادی در زمینه این کار داشت و تعداد زیادی ویزا صادر کرده است. افرادی که ویزا دریافت کرده‌اند به کشور خود برنگشته اند، (البته بخشی از آنها ) اما من فکر می‌کنم که این موضوع جدی است.

گفته شده افغانهایی که با ویزاهای غیر قانونی موقت وارد سوئد شده اند بعداً با تغییر نام درخواست پناهندگی کرده‌اند.

دادستان می‌گوید: شماری درخواست پناهندگی کرده‌اند و از این میان یک عده اقامت دریافت کرده اند، اما من نمی‌دانم چه تعداد.

گفته شده است که تحقیقات انجام شده تاکنون انگیزه این مرد را از انجام چنین کاری مشخص نکرده است.

دادستان گفته است که تحقیقات مالی نیز انجام یافته است اما تا کنون موردی به دست نیامده است. مرد مظنون اتهامات وارده را رد می‌کند و پس از انجام بازجویی و چندین ساعت پس از بازداشت متاسفانه دوباره آزاد شده است اما موارد مشکوک که باعث بازجویی از این مرد شده است همچنان باقی است و تحقیقات از او ادامه خواهد یافت.

۲۴ فروردین ۱۳۹۸
مهاجران سوئد را خانه می دانند

اکثر مهاجران سوئد را خانه خود می‌دانند

برای نخستین بار یک بررسی که در زمینه باور های اجتماعی است در میان مهاجرانی که اکنون شهروندان سوئد هستند انجام شده است.

این بررسی از سوی انستیتوت مطالعات آینده انجام یافته است .

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد مهاجران با سطح تحصیلی پایین‌تر سوئد را به عنوان خانه خود حساب می‌کنند در مقایسه با افرادی که با تحصیلات عالی وارد کشور شده اند.

اما اکثر افرادی که در این بررسی مورد سوال قرار گرفته‌اند در سوئد احساس مصونیت می‌کنند.

در سوئد  مردم احساس مصونیت دارند، احساس وابستگی دارند.

تصویری که در رسانه‌ها است دو جامعه موازی را نشان می‌دهد. اما اینجا ما یک تصویر کاملاً متفاوت را می‌بینیم.

پاییز سال ۲۰۱۸ انستیتوت سوالاتی را به ۶۵۰۰ تن مهاجرانی که از خارج اتحادیه اروپا به سوئد آمده اند داد

این سوالات در مورد ارزش‌ها و خواسته های اجتماعی بود.

افرادی که مورد سوال قرار گرفته اند از ۵۴ کمون مختلف از سراسر سوئد هستند که در این بررسی اشتراک داشتند.

این بررسی به درخواست دولت صورت گرفته است.

گزارش نهایی این بررسی نشان می‌دهد که از میان ۶۵۰۰ تنی که پاسخ داده‌اند ۵۵ درصد شان سوئد را به عنوان خانه خود می‌شناسند و ۵۹ درصد از این میان می‌خواهند در کمونی که زندگی می‌کنند باقی بمانند.

۲۴ فروردین ۱۳۹۸
از دست دادن اقامت سوئد

پس گرفتن اقامت موقت و دائم سوئد

در بعضی از شرایط، اداره مهاجرت سوئد میتواند اقامت دائم و موقت سوئد را از افراد باز پس گیرد. شرایط باز پس گرفتن اقامت به شرح زیر می باشد: (توجه کنید که در تمام شرایط ذکر شده، باز پس گرفتن اقامت دائم صد در صد و قطعی نیست و اداره مهاجرت برای هر پرونده به صورت مجزا و بسته به شرایط و موقعیت افراد تصمیم گیری میکند.)

زندگی خارج از سوئد

ترک سوئد و زندگی خارج از سوئد بیشتر از یک سال باعث از دست دادن اقامت دائم شما میشود.

در صورتی که شما حداقل یک هفته قبل از سفرتان و ترک سوئد، به اداره مهاجرت اعلام کرده باشید که میخواهید اقامت دائم خود را نگه دارید، میتوانید تا حداکثر دو سال خارج از سوئد زندگی کنید. در این صورت اگر بعد از دوسال به سوئد برای زندگی باز نگردید، اداره مهاجرت میتواند اقامت دائم شما را باز پس بگیرد. باز پس گرفتن اقامت میتواند حتی بعد از سال ها زندگی در سوئد اتفاق بیافتد.

ارائه دادن هویت جعلی در هنگام دریافت اقامت سوئد

در صورتی که با استفاده از هویت جعلی اقامت دائم سوئد را گرفته باشید و یا مطلبی را به دروغ برای اداره مهاجرت تعریف و یا حتی عمداً موضوعی را پنهان‌کاری کرده باشید و آن موجب گرفتن اقامت شما شده باشد؛ اداره مهاجرت میتواند اقامت شما را باز پس بگیرد.

رای دادگاه

در صورتی که بخاطر انجام دادن جرمی به دادگاه احضار شوید، دادگاه میتواند رای بر اخراج شدن شما از سوئد دهد و در نتیجه اقامت شما باز پس گرفته شود.

ازدواج صوری

طبق قانون، اگر فردی از طریق ازدواج و یا Sambo اقامت سوئد را دریافت کند، و اداره مهاجرت با دلایل بسیار محکم به صوری بودن ازدواج پی ببرد، فردی که تقاضای اقامت کرده است، نه تنها از سوئد اخراج میشود بلکه احتمال پرداخت جریمه و حتی زندانی شدن تا شش ماه را دارد.

 ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
خرید اجاره نامه مسکن

خرید اجاره‌نامه مسکن، جرم شناخته خواهد شد

دولت سوئد امروز لایحه ای را ارائه می دهد که مطابق آن خرید اجاره‌نامه خانه‌های استیجاری، غیرقانونی و مشمول پیگرد جزایی خواهد بود.

وزیر دادگستری سوئد، مورگان یوهانسون، این اقدام دولت را اخطاری روشن به خریداران و فروشندگان اجاره‌نامه توصیف می‌کند.

البته فروش اجاره نامه بر طبق قوانین جاری سوئد هم اکنون نیز جرم شناخته می‌شود و بنابراین پیشنهاد امروز دولت برای وضع قانونِ مجرمانه شناختن خرید اجاره‌نامه را باید در واقع اقدامی برای تکمیل قانون فعلی مربوط به خرید و فروش مسکن دانست.

مورگان یوهانسون یکی از دلایل ارائه‌ی لایحه قانونی برای مجرم شناختن خریداران را ایجاد امکانات بهتر برای جلوگیری از خرید و فروش اجاره‌نامه‌های مسکن می‌نامد و می‌گوید در موارد زیادی مرتکبان چنین کارهایی، شبکه‌های بزهکار هستند که مرتکب بزهکاری‌های دیگر هم می‌شوند.

پیشنهاد دولت علاوه بر مجرمانه شناخته شدن خرید اجاره نامه‌ی مسکن و پیشنهاد مجازات حداکثر دو سال زندان برای مرتکبان این جرم، حاوی پیشنهادی برای تشدید مجازات فروشندگان اجاره‌نامه های استجاری نیز می‌باشد.

شورای بررسی قوانین که معمولا موافقت آن برای تصویب قوانین شرطی مهم به شمار می‌رود، پیشنهاد مجرمانه شناختن خرید اجاره نامه را روشی کارآمد برای جلوگیری از خرید و فروش غیرقانونی مساکن نمی‌داند

اما مورگان یوهانسون می‌گوید که در این رابطه نظر دولت با نظر شورای بررسی قوانین متفاوت است و تصمیم دولت به رغم نظر شورای بررسی قوانین بر این است که این لایحه را برای تصویب آن در پارلمان ارائه دهد.

به نظر می‌رسد که لایحه‌ی یاد شده مورد تصویب پارلمان سوئد قرار خواهد گرفت هرچند که مخالفت‌هایی نیز با آن ابراز شده است.

برای نمونه حزب دموکرات مسیحی این پیشنهاد را بیش از حد سختگیرانه می‌داند و تاکید بر این دارد که خریداران چنین اجاره‌نامه‌هایی از جمله کسانی هستند که نیازی شدید به مسکن دارند.

مجرمانه شناختن خرید مسکن اجاره‌ای یکی از موارد توافقنامه‌ای است که احزاب سنتر و لیبرال با حزب سوسیال دموکرات و حزب محیط زیست امضا کرده‌اند، توافقنامه‌ای که مبنای تشکیل دولت کنونی اتئلافی سوئد به رهبری حزب سوسیال دموکرات و با شرکت حزب محیط زیست است.

۲۰ فروردین ۱۳۹۸
کمک به سیل زدگان

کمک یک میلیون و دویست هزار یورویی اتحادیه اروپا به سیل‌زدگان در ایران

کریستوس استیلیانیدس، کمیسر امور کمک‌‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا، از کمک یک میلیون و دویست هزار یورویی اتحادیه اروپا به سیل‌زدگان ایران خبر داده است.

او در صفحه ‌شخصی‌اش در توییتر نوشت: «ما در این زمان دشوار کاملا با مردم ایران ابراز همبستگی می‌کنیم.»

۲۱ فروردین ۱۳۹۸
عکس خبری اظهارنامه تلفن همراه

اظهارنامه گمرکی تلفن همراه

اگر از سوئد عازم به ایران هستید توجه داشته باشید که تلفن همراه خود را بایستی در سیستم گمرگ ایران ثبت نمایید .
این کار را میتوانید از اینجا انجام دهید.

صرفا مسافرانی که در فرجه ی ۳۰ روزه بعد از ورود به کشور اقدام به ورود اطلاعات صحیح گوشی تلفن همراه خود کرده اند توسط وزارت صنعت و معدن و تجارت فعال خواهند شد و در صورت عدم رعایت بند فوق با وجود ورود اطلاعات و پرداخت عوارض گوشی تلفن همراه علاوه بر آنکه مبلغ پرداختی مسترد نمی گردد تجهیزات فعال سازی نخواهد شد.

پس از پرداخت، حداکثر تا یک هفته اطلاعات به سامانه همتا ارسال خواهد شد.

۲۲ فروردین ۱۳۹۸
عکس خبری نشست

نشست سفیران اروپایی در تهران با نماینده سازمان ملل برای حمایت بهتر از سیل‌زدگان ایران

نماینده برنامه توسعه سازمان ملل در ایران در صفحه توئیتر خود نوشت:

روز شنبه در نشستی با تعدادی از سفیران کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اروپایی از جمله سوئد، اتریش، نروژ، انگلیس، هلند و غیره و همکاران در بخش‌های دیگر سازمان ملل که در تهران نماینده دارند در مورد چگونگی حمایت از کسانی که تحت تأثیر سیل اخیر در ایران قرار گرفته اند گفت‌وگو کردیم که چگونه می‌توان از آنها بهتر حمایت کرد.

کشورهای اروپایی و نیز کشورهای مختلف دنیا در سیل اخیر با کمترین حمایت‌ها و آن هم با تأخیر به کمک مردم و دولت ایران آمدند و بعضاً تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بسته شدن مسیرهای بانکی و مالی کمک به هلال احمر ایران بهانه این امر بوده است.

تاکنون کشورهای معدودی کمک‌های بشردوستانه خود را به صورت کالا و اقلام ضروری از طریق پروازهای تجاری به ایران ارسال کرده‌اند.

۲۲ فروردین ۱۳۹۸